افراد مشهور مبتلا به اوتیسم در طول تاریخ

 افراد مشهور مبتلا به اوتیسم در طول تاریخ جمعه 31 فروردین 1397

افراد مشهور مبتلا به اوتیسم در طول تاریخ

افراد مشهور مبتلا به اوتیسم در طول تاریخ

این فهرستی از افراد مشهور در طول تاریخ است که به بیماری اوتیسم مبتلا بوده اند و برخلاف تصور عموم در رشته خود موفق ترین ها هم بودند.

اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن ناشناخته‌است.

چارلز داروین (۱۸۰۲-۱۸۸۲) قطعا درباره وی و فرضیه داروین زیاد شنیده اید چارلز رابرت داروین زیست‌شناس و زمین‌شناس انگلیسی بود. از آثار او می‌توان خاستگاه گونه‌ها و تبار انسان، و انتخاب طبیعی در ارتباط با جنسیت را نام برد. او از اعضای انجمن سلطنتی بریتانیا بود. از کتاب او با نام کامل «خاستگاه گونه‌ها به وسیله انتخاب طبیعی» به عنوان یکی از مهمترین کتاب‌های دنیا یاد می‌شود.

ولفگانگ آمادئوس موتسارت (۱۷۵۶ – ۱۷۹۱) آهنگساز اتریشی، موسیقی دان کلاسیک بود. موتسارت در زندگی کوتاه خود بیش از ششصد قطعه موسیقی برای اپرا، سمفونی، کنسرتو، مجلسی، سونات، سرناد، و گروه کُر ساخت. موتسارت در سومین سال از زندگی اش شروع به آهنگسازی کرد و در اروپا شهرت بسیاری یافت. در هفت سالگی اولین سمفونی، و در دوازده سالگی اولین اپرای کامل خود را نوشت. او در تمام ژانرهای مرسوم در دوران زندگی اش موسیقی تصنیف کرد.

این اعجوبه موسیقی به عنوان یکی از بیماران اوتیسمی بسیار فعال شناخته می شود او در هر زمانی که میخواست قادر به نگه داشتن دست و پا خود نبود و با توجه به حساسیت به صدای بلند یکی از مشهورترین در عین حال موفق ترین و مبارزترین بیماران اوتیسمی یاد می شود.

آلبرت اینشتین ( ۱۸۷۹ – ۱۹۵۵)  فیزیک‌دان نظری یهودی الاصل آلمانی بود. او بیشتر به خاطر نظریه نسبیت و بویژه برای هم‌ارزی جرم و انرژی (E=mc۲)  شهرت دارد.

دانشمندان آکسفورد و کمبریج در اینیشتن نشانه های سندروم آسپرگر را کشف کردند که از اختلالات اوتیسم است این سندروم برگرفته از مشکلات کودکی او در ارتباط با مردم در اجتماع بود.

سوزان بویل ( هم اکنون – ۱۹۶۱) ، احتمالا او را به یاد دارید خانم بویل اهل اسکاتلند در سال ۲۰۰۹ با صدای مسحور کننده خود در شو استعدادیابی در انگلیس توجه جهان را به خود جلب کرد.

اواخر پزشکان علائم سندروم آسپرگر را در او تشخیص داده اند. او در مصاحبه ای می گوید “آسپرگر شخصیت مرا تحت تاثیر قرار نمی دهد اکنون من این مشکل را دارم و با آن زندگی می کنم و کار میکنم”.

استنلی کوبریک ( ۱۹۲۸-۱۹۹۹ ) کارگردان و تهیه‌کنندهٔ یهودی تبار آمریکایی بود. بیشتر فیلم‌های کوبریک اقتباسات ادبی هستند. فیلمهای کوبریک معمولاً جنجالی و همینطور مورد ستایش منتقدان واقع شده‌اند.

شاید هیج وقت فکر نمی کردیم از کوبریک به عنوان شخص مبتلا به سندروم آسپرگر نام ببریم. کوبریک بعد ها با دکتر فیتزجرالد همکاری میکرد و به اختلالاتی درباره وسواس نسبت به منافع ، ضعف اجتماعی و ناتوان در پذیرش چیزهای جدید در وی پی بردند.

جری ساینفلد (هم اکنون-۱۹۵۱) تهیه کننده و بازیگر سریال کمدی مشهور ساینفلد از شبکه ان بی سی ، وی به مجری شبکه ان بی سی اعلام کرد باور دارد مبتلا به اوتیسم است. اگر چه هنوز رسما تایید نشده است اما این خبر برای طرفداران این سریال شوکه کننده بود.

تمپل گراندین ( هم اکنون-۱۹۴۷) نویسنده، دام‌پزشک آمریکایی، پروفسور و استاد علوم دامی در دانشگاه ایالتی کلرادو است. خانم تمپل یک بیمار درخودماندگی یا همان اوتیسم بود که باعث اختراع جعبه آغوشگیر برای بیماران اوتیسمی شد. در سال ۲۰۱۰ تمپل گراندین توسط تایم ۱۰۰ در فهرست سالیانه ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان قرار گرفت.

 

منبع:wordsiseek.com


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین