مزوتراپی

 مزوتراپی پنج شنبه 3 دی 1394
مزوتراپی برای اولین بار در سال 1955 توسط یک پزشک فرانسوی به نام دکتر مایکل پیستور ابداع شد. این پزشک دریافت با تزریق پروکائین در اطراف گوش یک فرد ناشنوا شنوایی این فرد باز گشته است و روش مزوتراپی را به دنیا معرفی کرد. مزوتراپی در واقع یک درمان موضعی است که دقیقا در لایه میانی پوست که لایه مزودرم است انجام می شود و تاثیر درمانی بیشتری نسبت به درمان عمومی و سیستمیک دارد. بطور عمده 5 گروه مواد در مزوتراپی استفاده می شوند که این 5 دسته عبارتند از :1- ویتامین ها 2- آمینو اسید ها 3- نوکلئیک اسید ها 4- هیالورونیک اسید 5- مینرال ها
مزایای مزوتراپی
1- نتیجه سریع تر و موثر تر چرا که مواد درمانی مستقیما وارد بافت هدف می شوند و تاثیر خود را اعمال می نمایند.
2- ایجاد نشدن مشکلات دستگاه گوارش در مقایسه با تجویز خوراکی داروها و مکمل ها که بعضا سوء هاضمه ، نفخ و درد در ناحیه شکم ایجاد می شود و بعلاوه مقدار اندکی از این مواد درمانی جذب بدن می شوند.
3- تایید سازمان تغذیه و داروی آمریکا FDA
4- مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر روش ها
5- تحمل خوب بیمار بدلیل بی درد بودن این روش و استفاده از دوز های بسیار پایین مواد تزریقی در مقایسه با تجویز سیستمیک این داروها

برای دیدن فیلم مزوتراپی صورت بر روی لینک زیر کلیک کنید:

http://www.aparat.com/v/S4vyp

اندیکاسیون های مزوتراپی

1- کنترل درد 2- پزشکی ورزشی 3- لیفتینگ پوست4- بیماری های روماتیسمی 5- جوانسازی پوست 6- درمان چاقی موضعی و سلولیت 7- درمان چروک های ظریف پوست 8- ریزش مو9- ریزش موی سکه ای 10- درمان لک های مقاوم به درمان
سه روش تزریق در مزوتراپی وجود دارد اول استفاده از دستگاه مزوگان که شبیه یک تفنگ است و امتیاز آن سرعت بالای تزریق می باشد بدلیل سرعت بالای نفوذ سوزن در پوست، بیمار احساس درد ندارد . روش دوم با استفاده از روش میکرونیدلینک منافذ ریز و متعددی در روی اپیدرم ایجاد شده که می توان عمق این منافذ را تا ناحیه درمیس افزایش داد سپس بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ مواد و داروهای مزوتراپی بر روی موضع اسپری شده و ماساژ داده می شود تا جذب پوست شوند. روش سوم تزریق با سوزن های مزوتراپی می باشد که بسیار ظریف و نازک طراحی شده اند . برای کاهش درد از کرم های موضعی از قبیل لیدوکائین– پی و یا EMLA قبل از تزریق استفاده می شود. بطور کلی بر اساس نوع بیماری 4 نوع تزریق با عمق نفوذ متفاوت انجام می شود در اپیدرم عمق نفوذ 1 میلی متر می باشد. در ناحیه سطحی درم عمق نفوذ 2 میلی متر است و در ناحیه عمقی درم عمق نفوذ تا 4 میلی متر می رسد و در ناحیه هیپودرم عمق نفوذ به 6 تا 13 میلی متر می رسد که این برای درمان بافت چربی زیر پوستی است و در لیپومزوتراپی استفاده می شود. تعداد جلسات بر اساس نوع و شدت بیماری تعیین می شود.

جوانسازی پوست
محلول های حاوی اسید هیالورونیک به همراه فاکتور رشد انسانی ، ویتامین ها ،کوآنزیم ها ، اسید نوکلئیک و آمینواسید در ناحیه درمیس تزریق می شوند( عمق 2 تا 4 میلی متر) این مواد موجب ترمیم پوست آسیب دیده شده و آبرسانی به پوست می شوند بعلاوه کلاژن سازی در پوست تحریک شده و قوام پوست بهبود می یابد. تعداد جلسات مزوتراپی 4 تا 8 جلسه می باشد که فاصله بین جلسات 2 تا 4 هفته است.
لک های مقاوم به درمان
بدلیل عمیق بودن بعضی از لکه های پوستی علارغم درمان های متداول با کرم های روشن کننده درمان موثری صورت نمی گیرد که بدلیل استقرار رنگدانه های پوستی در قسمت های عمیق تر درمیس می باشد. در روش مزوتراپی با تزریق محلول های روشن کننده به موضع مستقیما مواد ضد لک وارد بافت هدف شده و تاثیر خود را اعمال می نمایند.
لیپومزوتراپی
مواد مورد استفاده در این روش به لیپولیزو بازجذب چربی های موضعی کمک می نمایند. فسفاتیدیل کولین پایه اصلی این ترکیبات است که پیش ساز استیل کولین است و از سویا گرفته می شود بنابراین فرد نباید به سویا آلرژی داشته باشد. بدلیل تاثیر آن در لیپولیز و ایجاد ورم و التهاب در موضع می بایست تزریق در ناحیه هیپودرم ( حد اقل10 میلی متر در عمق پوست) انجام شود. آمینوفیلین ماده دیگر است که در افزایش متابولیسم چربی موثر می باشد و مصرف خوراکی آن به شکل تئوفیلین دارای عوارض گوارشی و قلبی عروقی است ولی در مزوتراپی مقدار بسیار کمی از آن تزریق می شود و بدلیل دور زدن دستگاه گوارش عوارض سوء هاضمه ایجاد نمی شود .معمولا به 4 تا 7 جلسه درمان احتیاج است که فاصله بین جلسات 2 تا 4 هفته می باشد.

ریزش مو
در روش مزوتراپی کسری از دوز دارو یعنی 50/1 تا 100/1 دوز خوراکی برای بیمار استفاده می شود. فواصل تزریق 0.5 تا 2 سانتی متر و عمق تزریق در ناحیه درمیس ( 2 تا 4 میلی متر) و هیپودرمیس ( بیشتر از 4 میلی متر) می باشد. مواد مورد استفاده در این روش موجب افزایش جریان خون و نفوذ پذیری مویرگی شده و به ترمیم فولیکول آسیب دیده کمک می نمایند. این محلول ها شامل بیوتین ، گلوتاتیون ، دکسپانتنول ، روی ، جینکوبایلوبیا و ماینوکسیدیل می باشند. ماینوکسیدیل در موارد ریزش موی هورمونی از تاثیر هورمون تستوسترون بر روی فولیکول مو جلوگیری کرده و نهایتا موجب تحریک رشد مو می شود. تعداد جلسات مزوتراپی برای ریزش مو بسته به شدت و وسعت ناحیه بین 5 تا 10 جلسه می باشد که هفته ای یکبار انجام می شود و بعد از 5 جلسه فاصله جلسات ماهی یکبار می شود.

تفاوت مزوتراپی و prp

در هر دو روش مزوتراپی و پی آر پی عمق نفوذ در لایه مزودرم می باشد و تاثیرات درمانی هر دو روش در این لایه اعمال می شود. تفاوت عمده بین این دو روش در مواد تزریق شده در دو روش می باشد که در prp از پلاسمای غنی شده با پلاکت استفاده می شود در حالیکه در روش مزوتراپی از ویتامین ها ف داروها  و مواد آنتی اکسیدانت برای تزریق استفاده می شود. ترکیب مزوتراپی و پی آر پی به افزایش تاثیر درمان کمک می کند که برای این منظور فاصله بین مزوتراپی و پی آر پی یک هفته می باشد.
عوارض مزوتراپی
چنانچه تکنیک تزریق و نوع مواد مصرفی درست انتخاب شوند مزوتراپی روش مطمئن و کم خطری است در عین حال حساسیت به مواد تزریقی ، کبودی و درد در محل تزریق ، ورم و التهاب موضعی، خارش و حتی عفونت و نکروز پوستی می تواند بعد از مزوتراپی اتفاق افتد که این عوارض گذرا هستند و بمرور برطرف می شوند.

موارد منع مزوتراپی

1- سابقه تشکیل کلوئید (گوشت اضافه) در پوست
2- در زمان بارداری
3- سابقه حساسیت به داروهای خاص
4- بیماری پسوریاسیس
5- کاهش قدرت سیستم ایمنی بدلیل مصرف داروهای خاص و یا دیابت کنترل نشده
6- هموفیلی و یا مصرف داروهای ضد انعقاد خون
7- بیماران قلبی عروقی شدید و یا سرطان

آیا انجام مزوتراپی در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

با توجه به اینکه عمل مزوتراپی یک عمل زیبایی و انتخابی است و انجام دادن آن ممکن است همراه با عوارض ناخواسته باشد و بدلیل ورود داروهای مزوتراپی به خون و ترشح آن در شیر مادر و ورود به جفت و ایجاد تاثیرات نامطلوب بر جنین انجام این عمل در این دوران توصیه نمی شود و تا پایان دوران بارداری و شیردهی می بایست به تعویق افتد.

هزينه مزوتراپي چقدر است؟

بطور کلی در مراکز مختلف قیمت مزوتراپی بر اساس نوع مواد مصرفی و شرکت تولید کننده  و موضع انجام آن  متفاوت می باشد. کوکتل ها ی مزوتراپی آمریکایی دارای بالاترین قیمت می باشند و محصولات اروپایی دارای قیمت متوسط و داروهای کره ای ارزان ترین قیمت را دارند.  هزینه مزوتراپی شکم در مقایسه با مزوتراپی زیر چشم بدلیل مصرف بیشتر مواد مصرفی بالاتر  می باشد. و به همیت ترتیب هزینه  مزوتراپی صورت در مقایسه با مزوتراپی لاغری بر اساس میزان مواد مصرف شده  متفاوت است و بر اساس مورد محاسبه می گردد.

 

مزوتراپی

عکس مزوتراپی

 

 

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین